Jak ze zajetí Facebooku ???

29. ledna 2012 v 21:53 | little princess |  co se jinam nehodí, ale přece má v mém životě důležité místo
Schválně jsem se podívala na pár článků na toto téma týdne a zjistila jsem, že veliká většina prostě ojednává něco ve smyslu " Sociální sítě - služba nebo hrozba " což mě přirozeně původně taky napadlo, jsem se rozhodla psát o něčem jiném. Nicméně konec týdne se už blíží a já ještě pořád nevím o čem psát, ale dala jsem si takový malý slib, že se pokusím napsat alespoň článek týdně a pokud to jen bude možné, využít téma týdne. A když se to tak vezme, k sociálním sítím může něco říct skoro každý. Samozřejě i já, která jinak otevřeně sociálními títěmi poměrně otevřeně pohrdám, mám zregistrovaný účet na Lide.cz , icq, youtube, twitteru, facebooku a dalších. Dokonce jsem si i prošla i facebookovou závislostí. A tak mě napadlo, že bych mohla udělat takový malý tutoriál, jak na to. Mám to vyzkoušené na sobě a mohu potvrdit, že to funguje dlouhodobě.


Takže nejprve menší test, aby jste si udělali jasno, jak na tom jste.

1. Jakmile zapnete internet, jdete rovnou na fb stránku ???
2. Máte zaplý fb i když momentálně pracujete na něčem jiném a neustále kontrolujete, co kdo okomentoval a aktualizujete si zeď ???
3. Používáte i v běžném hovoru zkratky jako Lol, Wtf, jj, nn, btw a další???
4. Jakmile jste jednou na fb nedokážete z něj odejít ???
5. Se svými přáteli, kteří bydlí ve vašem okolí si častěji chatujete než se s nimi vydíte ????
6. Přidáváte si do přátel i lidi, které jste v životě neviděli ???
7. Každou chvíli se fotíte, abyste mohli aktualizovat profilovku a pak napjatě sledujete, jestli to lidi komentují a pokud to má míň jak deset liků, tak jí raději smažete ???
8. Přidáváte se neustále do různých skupin, jako Rád provokuju, Šílenost, Miluju růžovou ... a dalších ve ktrých se nic neděje ???
9. Vadí vám, když jedete na dovolenou někam, kde není internet, protože ztratíte dárek za přihlášení pokaždé v měsíci ve vaší oblíbené fb hře ???
10. A teď upřímně, kdy v poslední době jste nebyli na fb a jak jste to snášeli ???

Pokud jste aspoň na poovinu otázek odpověděli ANO, tak jste v facebookovské závislosti až po uši.

A teď moje rady jak se z ní vymanit :

1) důležité je zda-li jste si své závslosti vědomi a chcete-li s ní bojovat. Je to stejné jako například s alkoholem nebo drogami. Nepodaří se vám přestat pokud pro to nebudete doopravdy sami dobrovolně něco dělat. První bod spočívá v tom pokud možno celý týden vůbec nevlézt na počítač ( samozřejmě pokud potřebujete něco do školy, či se prací na něm doonce živíte, tak to zas tak doslova neplatí. Musíte-li však na počítač, dělejte pouze svou povinnost ). Důležité je se ovládnout. Máte například volnou půl hodinu a něco podnikat už nemá cenu ? Zkuste si třeba vzít knížku. Uvidíte, že to bude příjemná změna oproti věčně se opakujícím citátům a vtipům, kterými jste si doteď zahlcovali mozek. Máte volno celý den??? Co třeba vyrazit s přátely dooprvdy ven místo toho, abyste s nimi chatovali. Uvidíte, že živý rozhovor je vlastně mnohem větší zábava. Prostě během tohodle týdnu si vyzkoušejte všechno na co jste doposud neměli čas protože jste jen seděli u počítačů. Že to nezvládnete??? Nesmysl!!!! Uvidíte, že to j vlastně zábava nečumět pořád do počítače a poud zrovnabudete mít nějakou slabou chvilku, připomeňte si něco špatného spojeného s facebookem, například, že jste neměli nikdy čas na další věci co vás baví. Najděte si nějaké motivaci, například že chcete zase začít kreslit a pokždé když máte chuť zapnout počítač, vezměte radši do ruky tužku.

2) Řekněte přátelům o svém úmyslu. Je to jako s hubnutím. Přátelé vás budou podporovat a někteří se moná i přidají. Když vás bude víc, tak to hned bude zábavnější. A navíc, jakmile o tom bude vědět víc lidí, bude pro vás těžší vzdát se, jelikož jim budete chtít dokázat, že to zvládnete.

3) Zvládli jste týden bez počítače ??? Přiznejme si, že to byla vlastně docela sranda. Vlastně jste se cítili mnohem lépe, že ???? Pokud chcete dlouhodobější efekt, vynechte si ještě jeden týden komplet bez počítače. Jestli však musíte a nebo si už dosttatečně věříte, je čas zapnout "kompjůtr". Ovšem pozor! Počítač už je ice povolen, ale facebook stále zůstává tabu. Teď když máte zaplý internet už je psychicky mnohem náročnější to vydržet, proto máte-li ještě hodně silné nutkání fb zapnout, dejte si ještě další týden bez počítače. A hlavně! Připomínejte si stále negativa facebooku a pozitiva volného času

4) Takže už uplynuly dva týdny facebookovské diety a tudíž byste už měli být trochu odolnější proti jeho nástrahám. Teď už na to budete pysichicky asi jako nový uživatel. A konečně můžete zapnout fb. Ovšem neznamená to spadnout zase do zajetých kolejí. Ze začátku stačí tak maximálně 3krát týdně půl hodinka. Pokud se neděje nic zajímavého, Fb vypnuté, rozhodně si ho nenechávejte běžet v pozadí na ploše.

5) Teď je důležité vytrvat a i nadále chodit na fb jen když na to máte chuť, ne proto že vám podvědomí nařizuje, že musíte. Pořád si připomínejte vaše motto a dělejte i jiné věci, co vás baví.

6) Opět se vracíme k podobnosti s dietami. I tady ničemu neuškodí si vše hezky zopakovat. Tudíž pro opravdu dlouhotrvající fekt doporučuju asi tak po měsíci celou proceduru zopakovat.

7) Saozřejmě pokud se vám začíná zdát, že se vracíte k dřívějšímu stereotypu, ihned vypnout facebook, počítač, informovat přátele a po asi šesti takových procedurách si už ani nedokážete představit, že by vám měl facebook žrát čas.Doufám, že to pomůže. Za sebe musím říct, že to funguje skvěle. Ta přeju mnoho šťastných dní, týdnů, měsíců i let BEZ FACEBOOKU.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama